Danışma Hattı

+90 532 520 00 61 - 0555 183 48 83

Böbrek Sağlığı ve Su Tüketimi
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

İnsan vücudunda en fazla bulunan madde sudur. Vücudumuzdaki tüm metabolik olayların devamında, besleyici maddelerin gerekli yerlere ulaştırılmasında ve her gün oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında su temel bir aracıdır. İnsan vücudunun % 60’ ı sudur. Fazla miktarda alınan su birkaç saat içerisinde böbreklerden atıldığı gibi; su kaybı durumunda ise yine böbrekler daha yoğun bir idrar çıkarmakta ve suyu tutarak bu dengeyi sağlamaktadır. Vücudumuzda iki ayrı bölgede su bulunmaktadır. Vücudumuzdaki suyun % 35-40 hücre içerisinde, % 20-25’i ise hücre dışındaki sıvıdır.

Böbrekler su ve elektrolitleri atılımını ve organizmanın ihtiyacı halinde tutulmasını, geri emilmesini gerçekleştirecek tek organımızdır. Kısacası su dengesini düzenleyen organımız böbreklerdir. Böbrekler vücudumuzda her gün oluşan zararlı atık maddeleri (üre, kreatinin, ürik asit) su ile seyrelterek vücuttan atmaktadır.  Günlük ihtiyacından daha az sıvı alan insanlarda idrar akımı yavaşlayıp durağanlaşmakta, idrar yolu iltihapları ve taşları gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Böbrek sağlığınızı korumanın en temel şartlarından biri günlük su tüketim miktarına dikkat etmekten geçmektedir. Günümüzde taş oluşmasında atık gıdaların cinsinin önemli olmadığı taş oluşumunun engellenmesinde ve tekrarlanmasının önlenmesinde yeterli su içmenin temel şart olduğu benimsenmiştir. ABD’de uzmanlar tarafından idrar yolu enfeksiyonlarının tedavilerinde antibiyotik yerine günlük su tüketiminin arttırılması önerilmektedir.

Günde yaklaşık 2 ton suyun süzülüp, % 99,3’ ü tekrar emilerek su dengesinin ayarlandığı böbreklerimizin sağlığına çok dikkat etmemiz gerekmektedir. İçtiğimiz su ne kadar kaliteli olursa böbrek sağlığı o kadar iyi korunacaktır. İçtiğiniz suların temizliği, pH derecesi, sertlik derecesi böbrekler başta olmak üzere tüm vücudunuzun işleyişini etkileyen unsurlardır. Araştırmalar, sağlıklı suyun böbrek taşı ve enfeksiyonu gibi riskleri ortadan kaldırdığını söylemektedir. Bazı araştırmalar ise; iyonize olmuş sağlıklı suyun, insan vücut yapısını geliştirdiğini ve birçok hastalığa etkili bir iyileşme sağladığını söylemektedir.

Haberdar ol