Danışma Hattı

+90 532 520 00 61 - 0555 183 48 83

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değişiminin Önemi
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Su arıtma cihazları, şebeke suyunu arıtmak için tasarlanmış cihazlardır. Günümüzde pek çok ev ve iş yerinde kullanılan su arıtma cihazları, özel filtreleme sistemleri kullanılarak temiz su elde edilmesini sağlar. Su arıtma cihazlarında yer alan filtreler; şebeke suyundaki zararlı partikül ve minerallerin süzülmesini, kötü tat, renk ve kokuya neden olan organik maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.

Cihazınızda bulunan filtreler, kaliteli suya ulaşmanızı sağlar. Fakat bu filtrelerin de bir ömrü olduğunu unutmamalı ve su arıtma cihazı filtrelerini belirli aralıklarla değiştirmelisiniz. Tabi ki filtre değişim sıklığı, sahip olduğunuz ürünün kalitesine göre de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle cihazınızın markası doğrultusunda yetkili servisten hizmet almanız oldukça önemli bir husustur. Filtrelerin değiştirilmediği durumda cihazınızın sağlıklı bir şekilde çalışmayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Filtre değişim fiyatları yıllık olarak bakıldığında bütçenizi zorlamamakta ve hazır paketli sulara göre daha az masraf çıkarmaktadır.

Su arıtma filtreleri sarf malzemelerdir.  Filtreleriniz kullanımı içinden ilk su geçmeye başladığı an itibari ile başlar ve belli bir kullanım tarihi vardır. Dolayısıyla değiştirilmediği zaman cihaz sağlıklı su üretmemektedir. Ayrıca değişim yapılmayan filtrelerde arıtma sağlanamadığı için suyu geri itme durumu ile birlikte cihazda su kaçağı oluşmaktadır. Su arıtma cihazındaki filtreler, su da bulunan kimyasal ve bakterileri filtre etmektedir ve bu filtrelerin temizlenip tekrardan kullanılması mümkün değildir. Gözenekler tıkandıkça, filtrenin suyu filtre etme kapasitesi azalmaktadır. Su arıtma cihazlarında su öncelikle ilk iki filtreden geçtiğinden, bu iki filtrenin mutlaka 6-12 aylık olarak değiştirilmesi gerekir. Su arıtma cihazlarının mutlaka su görmesi, içinden su geçmesi gerekmektedir. Bir su arıtma cihazının içinden uzun süre boyunca su geçmezse, bu durum filtrenin kurumasına ve devamında bakteri oluşumuna yol açar. Bu anlamda, cihazın uzun süreli kullanılmaması durumunda, tekrar kullanıma açılmadan önce mutlaka filtrelerinin değiştirilmesi gerekmektedir.

Haberdar ol