Danışma Hattı

+90 532 520 00 61 - 0555 183 48 83

Saf Su Nedir?
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Çoğumuz “saf su” denildiğinde saf suyun en temiz, en berrak su olduğunu; dolayısıyla da sağlığa faydalı olacağını düşünürüz. Ancak araştırmalar tam tersini gösteriyor, faydalı sandığımız saf su aslında sağlığımıza oldukça zarar veriyor.

Saf su her ne kadar kulağa sağlıklı gibi gelse de, aslında insan bedeni için uygun değil. Saf su ile kastedilen, suyun organik ve inorganik maddelerden arıtılmış halidir. Saf su bu nedenle içilmez, içildiği takdirde mideye birtakım zararları olabilir. Saf su genellikle laboratuvarlarda, deneyler için kullanılır.

Saf suyun pH değeri 7’ye ulaşmaz, ancak içme sularının pH değeri, 7 ve üstünde olamalıdır. İçtiğimiz sular; magnezyum ve sodyum gibi mineraller açısından zengin

olduğu için aslında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su olma niteliğindedir. Bu mineraller insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak saf su, adı bize hoş gelse de, bu niteliklere sahip değildir.Saf suda sadece oksijen ve hidrojen bulunmaktadır.

Saf su, minerallerden yoksun olduğu için bu minerallere ihtiyaç duyar. Bir insan saf su içtiği zaman, sadece hidrojen ve oksijen barından saf su, insan vücudundaki mineralleri kendine çekmeye başlar. Yani saf suyun insan sağlığına yarardan ziyade zararı dokunmaktadır. İnsan vücudundaki faydalı olan mineralleri çekerek insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu nedenle saf su tüketiminden kaçınılmalıdır.

Haberdar ol